Sorry, but we all hate spam bots

Haven't registered Yet? Register Now.

X

Login

Forgot Password

Already a user? Login

X

Register On DiveAdvisor

i

Much like a facebook page - you need to first have a personal account through which you can login and manage the business page.

After creating a personal account, you will be directed to 'My Dive Shop' section where you can claim existing listing or create a new one.

Got It
i
i
By Using this Site I agree to the Terms & Conditons
Or Register With:
X

Hey there,

hopefully you are sufficiently intrigued with DiveAdvisor to become a member and see it in action


Much like a facebook page - you need to first have a personal account through which you can login and manage the business page.

After creating a personal account, you will be directed to 'My Dive Shop' section where you can claim existing listing or create a new one.

Got It


Or Register With:
By Using this Site I agree to the Terms & Conditons

I’ve been blogging since I received my very own domain name for my birthday back in 2003, and I've been diving since 2001. I'm a bit of a fair-weather diver, preferring tropical waters above anything else, but I have dived the north Atlantic and a very chilly Port Philip Bay in Melbourne, Australia. I even got dry-suit certified and my goal is to dive in the Shetland Islands. I hope you enjoy my blog posts.

Show

Following & Followers

 • user

  Brunhilda Bodzioch (domki) Chcesz odwiedzić Rowy? Zobacz Rowy domki.

 • user

  Dorota Adamska (Aniawxrozm) Modne Płaszcze Strona Online - slashdot.org/~odziezjaqwvx - to serwis, który ma za zadanie pokazać najważniejsze zalety transakcji w sieci. W każdej chwili miliony osób dokonuje transakcji online. Omówimy typowe oszustwa pojawiające się w trakcie zakupów online. Treści publikowane na naszej stronie zostały opracowane na podstawie doświadczeń i opracowań specjalistów. Doradzimy jak ustrzec się przed mało atrakcyjnymi dealami i wskażemy jak sprawdzić handlarza. Kilka tygodni temu opublikowaliśmy wpis o zaletach dokonywania transakcji na serwisach ogłoszeniowych. Z naszym serwisem zyskasz wiedzę gdzie w internecie dokonywać transakcji oraz poznasz prawa konsumenta. Serdecznie Zapraszamy na naszą stronę.

 • user

  Nelly Sadowska (Krystynazmccgy) Moda Zuzi Strona W Sieci - slashdot.org/~portalejcpfg - to serwis, który ma na celu pokazać najważniejsze wady i zalety transakcji online. Codziennie tysiące ludzi dokonuje zakupów w sieci. Przeanalizujemy typowe oszustwa występujące w trakcie kupowania w sieci. Treści udostępniane na naszej witrynie zostały przygotowane na podstawie doświadczeń oraz opracowań specjalistów. Podpowiemy jak ustrzec się przed nie korzystnymi okazjami i pokażemy jak sprawdzić handlarza. Niedawno udostępniliśmy post o cechach zakupów na serwisach aukcyjnych. Z portalem e zakupy online zorientujesz się gdzie dokonywać transakcji i przedstawimy ci obowiązki sprzedawcy. Gorąco Zapraszamy do przejścia na nasz portal.

 • user

  Iga Nowak (Adriannavaqktk) Modny Blog Polska Serwis Online - oryginalneplaszczelwidwu.bravesites.com/index - to serwis internetowy, który ma na celu przedstawić najbardziej istotne cechy zakupów w sieci. Codziennie miliony osób dokonuje transakcji online. Omówimy standardowe błędy pojawiające się w trakcie nabywania elektronicznie. Posty wyświetlane na naszej stronie zostały napisane na podstawie doświadczeń oraz badań ekonomistów. Poradzimy w jaki sposób zabezpieczyć się przed nie korzystnymi promocjami i pokażemy jak zweryfikować internetowy. Ostatnio udostępniliśmy post o wadach kupowania na serwisach ogłoszeniowych. Z naszym serwisem dowiesz się jak w Internecie dokonywać transakcji oraz poznasz prawa i obowiązki sklepu. Gorąco Zapraszamy do przejścia na naszą stronę.

 • user

  Ewa Lewandowska (Magdalenauqryip) Moda Anety Strona WWW - plaszczevltars.page.tl/ - to portal, który ma za zadanie przedstawić najważniejsze zalety transakcji w internecie. Każdego dnia miliony osób dokonuje zakupów online. Omówimy typowe wpadki pojawiające się w trakcie nabywania w sieci. Posty udostępniane na e-zakupy zostały opracowane na bazie własnych obserwacji i badań psychologów. Poradzimy jak uchronić się przed nie korzystnymi promocjami i pokażemy jak zlustrować internetowy. Ostatnio udostępniliśmy artykuł o wadach dokonywania transakcji na serwisach aukcyjnych. Z portalem e zakupy online zyskasz wiedzę gdzie w internecie dokonywać transakcji i przedstawimy ci prawa i obowiązki sklepu. Serdecznie Zapraszamy na naszą witrynę.

 • user

  Gabriela Lis (Hannazjciwy) Milanówek Brand Strona w Interncie - blogbjsqmg.dreamwidth.org - to strona internetowa, która ma na celu przedstawić najważniejsze zalety zakupów w sieci. Codziennie tysiące ludzi kupuje przez internet. Przytoczymy klasyczne wpadki pojawiające się w trakcie zakupów elektronicznie. Posty publikowane na e-zakupy zostały napisane na bazie doświadczeń i pracy analityków. Poradzimy jak uchronić się przed mało atrakcyjnymi dealami i pokażemy jak sprawdzić handlarza. Niedawno opublikowaliśmy wpis o zaletach kupowania na portalch aukcyjnych. Z portalem e zakupy online zorientujesz się jak w Internecie dokonywać bezpiecznych transakcji i poznasz prawa sklepu internetowego. Ciepło Zachęcamy do przejścia na naszą witrynę.

 • user

  Kuba Toemkre (bvnor) Analizy statystyczne

 • user

  Agata Sikorska (Antoniabkbxsr) Moda Zanety Strona WWW - bieliznakoronkowaftmjrm.webstarts.com/blog - to witryna internetowa, która ma na celu zaprezentować najważniejsze zalety zakupów w internecie. Każdego dnia setki użytkowników dokonuje transakcji online. Omówimy typowe błędy występujące podczas kupowania w internecie. Posty publikowane na e-zakupy-online zostały opracowane na podstawie własnych obserwacji oraz pracy specjalistów. Poradzimy w jaki sposób uchronić się przed nie korzystnymi dealami i wskażemy jak sprawdzić internetowy. Kilka tygodni temu udostępniliśmy artykuł o cechach dokonywania transakcji na serwisach zakupów grupowych. Z portalem e zakupy online zyskasz wiedzę jak dokonywać dobrych zakupów i przedstawimy ci prawa i obowiązki konsumenta. Ciepło Zapraszamy na naszą witrynę.

 • user

  Aleksandra Kaczmarczyk (Aureliahwlpbb) Szale Damskie - jest prowadzony przez młodą kobietę, która uwielbia miłe szale damskie. Na tej stronie internetowej publikuje najświeższe trendy oraz ciekawostki na temat wariantów zawiązywania szalików. Przedstawia także historię apaszek i szalika. Ponadto charakteryzuje najbardziej znane materiały używane do tkania szali oraz chust. Posty są naszpikowane możliwościami ożywienia wybranej kreacji. Prezentowana witryna WWW to adres, na którym pojawiają się wpisy o pięknych szalach i ciekawych modelach apaszek. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

 • user

  Anna Nowak (Karinahxrqbs) Polskie Bluzki - Blog - to strona online na temat trendów. Zamieszamy wpisy stworzone dla pań. Dokładnie omawiamy nowinki modowe. Wierzymy, że właściwie dobrane dodatki mogą zmienić niemal każdą kreację. Prezentujemy także w jakich sklepach wybierać akcesoria: szale, okulary, zegarki. Regularnie dla naszych czytelniczek publikujemy bony promocyjne. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin naszego portalu.


End Of Media Stream

Posted on: February 18, 2015

Sub2o Post


articlaTitle

Cenote Dos Ojos, Cancun, Mexico

A round-the-world dive pilgrimage to re-visit the place that inspired me to dive many years ago: Dos Ojos, a huge limestone cavern complex near Cancún in Mexico. A long way to travel to discover an underwater Barbie doll.


Posted on: December 1, 2013

Sub2o Post


articlaTitle

The Luxury Diving Experience

Are you a good-time diver? Always looking for somebody to carry and clean your kit? Like a gourmet lunch between dives? Then read on.


Posted on: July 1, 2013

Sub2o Post


articlaTitle

Diving Dingle Bay

Braving the chilly Atlantic waters to experience a mob of thornback ray and a star appearance by Fungi the Dolphin himself!


Posted on: June 2, 2013

Sub2o Post


articlaTitle

Child's Play: Diving with Kids

When are you old enough to dive? Taking a 12 and 14 year old diving for the first time.


Posted on: April 2, 2013

Sub2o Post


articlaTitle

Mishaps and Misfortunes

From novice to know-it-all: some of the calamities that befall a rookie diver, from underwater panic attacks to losing your regulator and being rescued by your buddy.


Posted on: February 21, 2014

articlaTitle

Part 1: Overview of Scuba Diving in Ecuador

...diving. June to November is also whale shark season, a highlight for many divers. The wet season from January to June will give you warmer sea temperatures of 20-28C, and on land the rain is usually limited to short-lived afternoon rainstorms with warmer temperatures than the dry season. Whilst the...


Posted on: February 21, 2014

articlaTitle

Part 2: Dive Sites, Marine Life & Environment in Ecuador

...n lightly, the water temperature fluctuates significantly and visibility can be low. Some dive masters will take all divers out on an orientation dive first in safer waters, to assess their capabilities. With that said, this is one of the most unique dive locations in the world, with species here th...


Posted on: February 21, 2014

articlaTitle

Part 3: Dive Shops, Airports & Logistics of Diving in Ecuador

...de la Plata. If travelling independently, from Puerto Lopez, you can take a 1½-hour boat ride to Isla de la Plata, approximately US$35-50 for a day trip organized by local tour operators. You will need longer if you want to dive there, and again an organized trip is probably your best bet. Safety ...


Posted on: November 1, 2014

articlaTitle

Part 1: Overview of Scuba Diving in India

...o large international airports, but the visibility is often limited to less than ten meters, even during the dry season. The extra effort required in planning your trip to the Andamans or Lakshadweep will reward you with some of the most spectacular diving in the world, with visibility up to 50 metr...


Posted on: November 1, 2014

articlaTitle

Part 2: Dive Sites, Marine Life & Environment in India

...ne species found only in this part of the world, including the Andaman damselfish and the Andaman sweetlips. Whilst you can get decent diving on day trips, the best way to see the best of the Andamans is on a liveaboard, which can take you to the more remote waters of the archipelago. Cryptically, ...


Posted on: November 1, 2014

articlaTitle

Part 3: Dive Shops, Airports & Logistics of Diving in India

...lly come and pick you up. The northern Goa beaches of Candolim and Sinquerim are most convenient. In Goa, the most convenient dive shops are going to be Barracuda Diving in Baga, and Goa Aquatic Sports in Calangute, both around an hour’s drive north of Panjim and right in the tourist centre. If you...


Posted on: October 19, 2014

articlaTitle

Part 1: Overview of Scuba Diving in Ireland

... balmy 15-16C July to September. Most occasional divers are happy with a semi-dry complete with a hood, boots and decent gloves, but for longer, more frequent, or of course deeper dive outings, you might be happier with a dry suit. The best time to travel to Ireland for diving is May to October, wh...


Posted on: October 19, 2014

articlaTitle

Part 2: Dive Sites, Marine Life & Environment in Ireland

...as countless islands and drift dives to experience. North West Rugged cliffs and challenging environments, as well as some of the most inclement weather in the country, makes Donegal a dive destination for the strong-hearted. However, those brave enough to go will find plenty of wrecks to explore ...


Posted on: October 19, 2014

articlaTitle

Part 3: Dive Shops, Airports & Logistics of Diving in Ireland

...cessible depending on your insurance situation. Best to check with your insurer before you travel. Dive Locations The warm, nutrient-rich currents of the Gulf Stream mean no lack of amazing marine life in the waters around Ireland. Everything from dolphins, sharks and octopus to lobsters, hermit c...


Posted on: September 26, 2014

articlaTitle

Part 1: Overview of Scuba Diving in Papua New Guinea

...is a rare gem: a pristine dive destination that has not been overrun by tour boats and dive liveaboards. It is an expensive place to travel to, and moving around the country can be difficult and slow. However your efforts will be rewarded by a surprising number of dive shops, offering fantastic val...


Posted on: September 26, 2014

articlaTitle

Part 2: Dive Sites, Marine Life & Environment in Papua New Guinea

...es as well; in fact, muck diving was invented right here in Papua New Guinea. Macro species include gobies, seahorses, shrimp, pipefish, anenomefish, squat lobster, and an unusually high number of nudibranch species including the beautiful Spanish Dancer. Many of the dive sites are fairly shallow, s...


Posted on: September 26, 2014

articlaTitle

Part 3: Dive Shops, Airports & Logistics of Diving in Papua New Guinea

... in PNG and a great way to discover marine life you don’t normally get to see. Madang is an easy one-hour flight from Port Moresby. Niugini Diving Adventures is the only dive operator in Madang, operating out of the Madang Resort. They have a number of dive boats running day dives. There are plenty...


Posted on: May 13, 2013

Part 1: Overview of Scuba Diving in Taiwan

...may sound familiar, but not quite right: don’t worry, you are not being scammed, it’s a way for major airlines to get around some Chinese regulations. Your best bet is to stay with the international major airlines in any case, because China Air, Taiwan’s main local airline, doesn’t have much in the ...


Posted on: May 13, 2013

Part 2: Dive Sites, Marine Life & Environment in Taiwan

... Coconut Crab, and plenty of shark life. A famous but challenging dive site on Green Island is Shark Point (Gun Swei Bi), which is famous for its enormous shoals of hammerhead sharks. However the swells and currents are fairly strong here so local dive operators will usually only take divers with ov...


Posted on: May 13, 2013

Part 3: Dive Shops, Airports & Logistics of Diving in Taiwan

...larly be reached by air from Taipei, or by ferry from Fugang. Safety Note- There are six hyperbaric chambers around Taiwan: two in Taipei itself, one on Penghu, one in Kaohsiung (nearest to Kenting), one in Keelung (north-east of Taipei) and one in Changhua on the mid-west coast. Dive Locations A...


X

SEND EMAILDone